Віра і покаяння

За влучним висловом одного із православних богословів, «гріх – це духовна проказа, хвороба і язва, яка вразила всю людську природу і душу і тіло її. Гріх пошкодив всі три основні спосібності або сили душі: розум, почуття (або серце) і волю». Зцілити людину, зробити її знову зрячою до Божої правди прийшов  Христос Спаситель. 

Засвоїти  Його заслуги ми можемо лише увійшовши до заснованої Ним Церкви. Перше, що необхідно зробити при вході – постукатися до дверей, тобто покаятися, засвідчити розуміння власної недосконалості, попрохати про Його допомогу.

Перешкода богопізнання – підміна цінностей
Євангелист Лука в книзі Діянь апостольких говорив про те, що богопізнання в наслідок моральної загрубілості для древньоязичницького тогочасного греко-римского світу було неможливим.  Він писав: «не пізнав язичницький світ Бога, «хоча Він (Бог) і недалеко від кожного із нас» (Діян. 17:28). А апостол Павло уточнив, чому ж саме так сталося. 

А тому, що «були суєтними в своїх міркуваннях, і запаморочилося нерозумне їх серце; називаючи себе мудрими обезуміли» (Рим. 1:21-22). З тих пір мало що змінилося і в такій же сердечній суєті і власному мудруванні по законах світу цього живе наше суспільство і сьогодні. Суспільство з ревністю древніх язичників вклоняється сьогодні новим ідолам, яких пропонує сучасний світ. 


Причина невіря – небажання бачити правду
«Світло прийшло в світ; але люди більше возлюбили пітьму, аніж світло, тому що справи їх були злими» (Ін. 3:20-21, 19). Ці слова євангеліста Іоанна не втратили своєї актуальності за останні 2000 років з тих пір, як вперше пролунали. Прикро, але приходиться констатувати, що вряд чи щось зміниться і в майбутньому. 

В цих словах просто і конкретно зображена причина невіря: пітьма сторониться світла, неправда сторониться правди. Людині грішній важлива лише його особиста правда, чи правильніше буде сказати неправда, а правда Божа їй противна. Егоїст не може бажати її, іти їй назустріч, а отже залишається осторонь віри, маючи лише лжевіру в себе і в цей світ.

Покаяння – необхідна умова віри
Для пізнання істини, для можливості вірити необхідними умовами є бездоганно чисте від пороків серце, любов до правди Божої, любов до Бога, усвідомлення власної недосконалості, а також того, що наша земна правда, дуже далеко відстоїть від правди Божої, а то й суперечить їй. 

Чи в змозі падша, тобто вже колись загубивша богоспілкування людина, виконати ці умови, тобто переродитися сама собою? Звичайно ні. Єдине що людина ще в змозі зробити – це покаятися. Говорячи про віру, яка так необхідна нам для істинного богопізнання, ми повинні говорити про основну умову її появи – про покаяння.


Покаяння – зречення егоїзму
Покаяння – необхідна умова віри. Тільки тоді ум людини відкриється для розуміння істини Божої, коли всім єством усвідомиться необхідність зміни способу життя в якому слова: «я можу» - пропадають, а з’являються інші «нехай буде воля Твоя». 

Покаятися означає зректися ветхості своїх уявлень, зректися язичництва, яке живе в наших душах, зректися його ідолів і служіння їм. Покаятися – це означає усвідомити свою неправду перед Правдою Божественною, не розумом, але всім серцем, відчути її всім своїм єством. Проникнутися почуттям огиди до лжеправди світу цього, нав’язаної нам «князем світу цього». 

Покаятися – це розчаруватися у власному особистому достоїнстві, відкинути своє «Я» з його егоїстичними поглядами на життя. Передати себе волі Всемогутнього Бога, впасти перед Хрестом Христа-Спасителя з молитвою про помилування і спасіння.

Віра - плід покаяння
Слово Боже необхідною попередньою умовою права наслідування Царства Божого ставить покаяння. Покаяння проповідував Предтеча і саме проповіддю покаяння розпочинається Благодатне Новозавітне Царство. Вимогою покаяння від слухачів починали свою проповідь завжди і всюди апостоли. 

Спаситель ставить віру в залежність від покаяння, коли говорить спочатку: «Покайтеся», а потім «і віруйте в Євангеліє» (Мк.1:15). Перше до чого прикликає Господь – до покаяння, а потім - до віри в Євангеліє, а не навпаки. Отже покаяння є самим першим кроком душі для придбання нею спасительної віри. 

Так само і апостол Павло вважає пізнання Істини плодом покаяння. Він пише, даючи урок нам, тим хто говорить про Бога і вчить Його пізнанню інших, що необхідно наполегливо але смиренно наставляти тих, хто противиться такій проповіді: «а чи не дасть їм Бог покаяння для пізнання істини»(2Тим.2:24-25). 


Покаяння – дар Божий
Але чи знайде людина в собі самостійно сили щоби правдиво покаятися? Навряд чи. І в справі покаяння людина без допомоги Божої безсила. В щойно наведених словах апостола Павла ми бачимо що він розцінює покаяння, як дар Божий: «чи не дасть їм Бог покаяння» - одночасно запитує і відповідає апостол. 

Насправді, покаяння – великий і урочистий, але одночасно тяжкий для падшої людської природи  акт в її житті. Це поворотний пункт в її житті.  Для того щоб у грішника з’явилися очистительні сльози, необхідно щоб в пітьмі його душі заблищало світло істини. Необхідне, хоча і не до кінця ясне, проте уже усвідомлене відчуття Божественної правди. 

Потрібно щоб виник такий стан душі, коли людина в сердечному пориві повторила б євангельські слова батька зціленого юнака: «Вірую Господи! Допоможи моєму недовірству!»(Мк.9:24). 


Бог джерело нашої віри
Без допомоги Божої ми не можемо покаятися, без допомоги Божої ми не можемо увірувати. Саме такою об’являється віра в Слові Божому. «Ніхто - говорить Спаситель, - не може прийти  до Мене, якщо не призве його Отець»; або «ніхто не може прийти до Мене, - пояснює Він Свої слова, - якщо це не буде дано йому від Отця Мого»(Ів. 6: 44,45). 

«Ніхто не може назвати Ісуса Господом, як тільки Духом Святим» (1Кор.12:3). Сам Бог безпосередньо знімає покривало з очей нашого розуму для розуміння і пізнання Істини. «Бог просвітив наші серця, щоб просвітити нас пізнанням слави Божої в особі Ісуса Христа» (2Кор.4:6)- пише апостол Павло. 

Нам же залишається послухатися апостольського слова і відкрити своє серце назустріч Богові, щоб він увійшов в дім нашої душі і освітив її істинним світлом істинного богопізнання і боговідання.

Error

default userpic

Your reply will be screened

Your IP address will be recorded 

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.